Rio-de-Janeyro shahrida bo’lib o’tgan XV yozgi Paralimpiya o’yinlarida yuqori natijalarga erishgan sportchi va murabbiylardan bir guruhini mukofotlash to’g’risida O’zbekiston Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyevning farmoni e`lon qilindi, deb yozadi “Kun” nashri.

O’zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni

Mustaqillik yillarida mamlakatimizda sport sohasini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan keng ko’lamli ishlar va yaratilgan qulay shart-sharoitlar natijasida sportchilarimiz tomonidan ulkan yutuqlar qo’lga kiritilayotganligi, ayniqsa, Rio-de-Janeyro shahrida bo’lib o’tgan XV yozgi Paralimpiya o’yinlarida O’zbekiston terma jamoasi a`zolari jasorat va matonat namunasini ko’rsatib, yuksak natijalarga erishganligi va dunyoning eng kuchli davlatlari qatoridan munosib o’rin egallaganligi hamda Vatanimizning jahon miqyosidagi shon-shuhratini yuksaltirishga salmoqli hissa qo’shganligi, yurtimizda sportni keng ommalashtirish, yosh avlodni milliy g’urur va vatanparvarlik ruhida tarbiyalash ishlaridagi katta hizmatlari uchun quyidagilar fahriy unvonlar, orden va medallar bilan taqdirlansin:

«O’zbekiston iftihori»

Amilova Fotimahon Ravshanbek qizi — Suzish bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Kayumova Nozimahon Nomonjonovna — Yengil atletika bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Musabekov Firdavsbek Ulug’bek o’g’li — Suzish bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Namozov Sherzod Nasimovich — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Nigmatov Utkirjon Ismatillo o’g’li — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Norbekov Husniddin Kilichboyevich — Yengil atletika bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Svechnikov Aleksandr Vladimirovich — Yengil atletika bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Tulendibayev Adiljan Rishatovich — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

 

«O’zbekiston Respublikasida hizmat ko’rsatgan sport ustozi»

Abdullayev Nodirbek Bahodirjanovich — Suzish bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi murabbiyi

Abduholikov Sardor Abduholikovich — Yengil atletika bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi bosh murabbiyi

Amilov Ravshanbek Kabildjanovich — Suzish bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi murabbiyi

Saidov Rasul Ruziyevich — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi murabbiyi

Svechnikova Yelena Yuryevna — Yengil atletika bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi murabbiyi

To’raYev Shuhrat Jo’rayevich — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi bosh murabbiyi

Halikov Ilhom Nurillayevich — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi murabbiyi

Shishkov Igor’ Gennadyevich — Yengil atletika bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi murabbiyi

 

«O’zbekiston Respublikasida hizmat ko’rsatgan sportchi»

Alimova Hayitjon Abdulla qizi — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Burhanova Safiya Kaimovna — Yengil atletika bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Odilova Muslima Ulug’bek qizi — Suzish bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Pan’kov Kirill Dmitriyevich — Suzish bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

 

«O’zbekiston Respublikasida hizmat ko’rsatgan yoshlar murabbiysi»

Usmanov Mirabror Zufarovich — O’zbekiston Milliy olimpiya qo’mitasi prezidenti

 

«Do’stlik» ordeni bilan

Amilov Rustamjon — Suzish bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi murabbiyi

Ahmatdjanov Umid Mahamatdjanovich — O’zbekiston Paralimpiya assotsiatsiyasi raisining o’rinbosari

Buchintsev Oleg Sergeyevich — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi murabbiyi

Isroilov Shaakram Halmatovich — O’zbekiston davlat jismoniy tarbiya instituti rektori, O’zbekiston terma jamoasining kompleks ilmiy guruh rahbari

Lisovskaya Lyudmila Venidiktovna — Yengil atletika bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi bosh murabbiyi

NurullaYev Kahraman Olimovich — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi murabbiyi

Pan’kov Dmitriy Vladimirovich — Suzish bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi murabbiyi

 

«Jasorat» medali bilan

Abdirashidov Mansur Samat o’g’li — Yengil atletika bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

BoboYev Shuhrat Shonazarovich — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Bozorov Ahror Botirovich — Pauerlifting bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Ibragimov Server Yusufovich — O’q otish bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Nurmetova Tursunpashsha Bahramovna — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Rahimova Gulruh Ilhambekovna — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Sayidov Feruz Beshimovich — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

SalaYeva Sevinch Odamboy qizi — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

SaliYev Doniyor Nurulla o’g’li — Yengil atletika bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Sahatov Miran Miryunusovich — Yengil atletika bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Toshpulatova Shohsanamhon Dilshodbek qizi — Suzish bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Tursunho’jaYev Muzaffar Shuhratillo o’g’li — Suzish bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

HamraYev Fahriddin Farhodovich — Yengil atletika bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Horlin Dmitriy SergeYevich — Suzish bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

Sharipov Shirin Homitovich — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi a`zosi

 

«Shuhrat» medali bilan

Amirova Zamira Shamilyevna — Yengil atletika bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi murabbiyi

Gafurov Omon Fayzullayevich — O’zbekiston Paralimpiya assotsiatsiyasi bosh kotibi

Yefimova Natal’ya Alekseyevna — O’q otish bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi bosh murabbiyi

JuraYev Barno Turayevich — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi murabbiyi

Ibragimova Al’fiya Gilasdinovna — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi murabbiyi

Kazakova Anna Valerevna — Yengil atletika bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi murabbiyi

Lutfulloh Hoji o’g’li Sa`dullahon — Suzish bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi bosh murabbiyi

Pak Irina Vyacheslavovna — Yengil atletika bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi murabbiyi

Sayidov Shamsiddin Beshimovich — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi murabbiyi

Umirzoqov Fazliddin Abdulboqiyevich — Pauerlifting bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi bosh murabbiyi

FayziYev Tahir Hikmatullayevich — Dzyudo bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi murabbiyi

Horlin Sergey Fedorovich — Suzish bo’yicha O’zbekiston terma jamoasi murabbiyi

ULASHISH